Одржане генералне скупштине CEN-a и CENELEC-a

У Луксембургу 26. и 27. јуна 2025. године су одржане генералне скупштине Европског комитета за стандардизацију (CEN) и Европског комитета за стандардизацију у области електротехнике (CENELEC). Домаћин је био Луксембуршки институт за стандардизацију, акредитацију, безбједност и квалитет производа и услуга (ILNAS). Као представници Института за стандардизацију Босне и Херцеговине, у раду генералних  скупштина учествовали су Александар Тодоровић, директор Института и Тихомир Анђелић, шеф Одјељења за општу стандардизацију.

Првог дана је одржана информативна сесија с придруженим чланицама CEN-a и CENELEC-a гдје су презентована тренутна стања сваке од придружених чланица. Представници Института су активно учествовали у раду ове сесије.

Првог дана такође је одржана 17. заједничка скупштина CEN-a и CENELEC-a гдје су, између осталог, разматрани стратегијски приоритети CEN-a и CENELEC-a као и  надолазећа ревизија Уредбе (ЕУ) бр. 1025/2012 о европској стандардизацији, извјештај  за 2024. годину који је изложила гђа Elena Santiago Cid, генерална директорица CEN-a и CENELEC-a, затим финансијски извјештаји обје организације за 2024. годину, те основни принципи и оквир за нацрте буџета CEN-a и CENELEC-a за 2026. годину. Такође су одржане двије панел дискусије и то: о важности стандарда у контексту јачања конкурентне будућности Европе, те дигиталној трансформацији у стандардизацији у којима су учествовали и потпредсједници CEN-a и CENELEC-a за техничка питања.

Другог дана одржане су 61. генерална скупштина CEN-a и 67. генерална скупштина CENELEC-a. На генералној скупштини CEN-a изабран је нови предсједник CEN-а за  2027-2029 те нови потпредсједници за 2026-2027: за финансије, техничка питања и потпредсједник за политику, а такође су изабрани и нови чланови Управног одбора  CEN-a за 2026-2027. На генералној скупштини CENELEC-a изабрани су нови потпредсједници за финансије и политику за 2026-2027, те су изабрани нови чланови Управног одбора CENELEC-a за исти тај период.

Постављањем заједничких стандарда може се обезбиједити да се нове технологије развијају и примјењују на начин који ће користити свима. Тиме се доприноси јачању европског система стандардизације и њене важности за индустрију, друштво и јавни сектор.

Током одржаних сесија размијењена су искуства с представницима националних тијела за стандардизацију других европских земаља у циљу унапређења процеса стандардизације у Босни и Херцеговини.