Održane glavne skupštine CEN-a i CENELEC-a
U Luksemburgu 26. i 27. lipnja 2025. godine održane su glavne skupštine Europskog komiteta za standardizaciju (CEN) i Europskog komiteta za standardizaciju u području elektrotehnike (CENELEC). Domaćin je bio Luksemburški institut za standardizaciju, akreditaciju, sigurnost i kvalitetu proizvoda i usluga (ILNAS). Kao predstavnici Instituta za standardizaciju Bosne i Hercegovine, u radu glavnih skupština sudjelovali su Aleksandar Todorović, ravnatelj Instituta i Tihomir Anđelić, šef Odjeljenja za opću standardizaciju.
Prvog je dana održana informativna sesija s pridruženim članicama CEN-a i CENELEC-a gdje su prezentirana trenutačna stanja svake od pridruženih članica. Predstavnici Instituta su aktivno sudjelovali u radu ove sesije.
Prvog dana također je održana 17. zajednička skupština CEN-a i CENELEC-a gdje su, između ostalog, razmatrani strategijski prioriteti CEN-a i CENELEC-a kao i nadolazeća revizija Uredbe (EU) br. 1025/2012 o europskoj standardizaciji, izvješće za 2024. godinu koje je izložila gđa Elena Santiago Cid, glavna ravnateljica CEN-a i CENELEC-a, zatim financijska izvješća obje organizacije za 2024. godinu, te osnovna načela i okvir za nacrte proračuna CEN-a i CENELEC-a za 2026. godinu. Također su održane dvije panel diskusije i to: o važnosti standarda u kontekstu jačanja konkurentne budućnosti Europe, te digitalnoj transformaciji u standardizaciji u kojima su sudjelovali i potpredsjednici CEN-a i CENELEC-a za tehnička pitanja.
Drugog dana održane su 61. glavna skupština CEN-a i 67. glavna skupština CENELEC-a. Na glavnoj skupštini CEN-a izabran je novi predsjednik CEN-a za 2027.-2029. te novi potpredsjednici za 2026.-2027.: za financije, tehnička pitanja i potpredsjednik za politiku, a također su izabrani i novi članovi Upravnog odbora CEN-a za 2026.-2027. Na glavnoj skupštini CENELEC-a izabrani su novi potpredsjednici za financije i politiku za 2026.-2027., te su izabrani novi članovi Upravnog odbora CENELEC-a za isto to razdoblje.
Postavljanjem zajedničkih standarda može se osigurati da se nove tehnologije razvijaju i primjenjuju na način koji će koristiti svima. Time se doprinosi jačanju europskog sustava standardizacije i njezine važnosti za industriju, društvo i javni sektor.
Tijekom održanih sesija razmijenjena su iskustva s predstavnicima nacionalnih tijela za standardizaciju drugih europskih zemalja u cilju unaprjeđenja procesa standardizacije u Bosni i Hercegovini.