Системи управљања безбједношћу

Објављено је друго издање босанскохерцеговачког стандарда BAS ISO 28000:2023, Безбједност и отпорност — Системи управљања безбједношћу — Захтјеви, преузетог методом превода међународног стандарда EN ISO 28000:2022, Security and resilience — Security management systems — Requirements. Стандард је преузет путем босанскохерцеговачког техничког комитета BAS/TC 59, Друштвена сигурност и заштита.

У овом документу специфицирају се захтјеви за систем управљања безбједношћу, укључујући аспекте који су релевантни за ланац снабдијевања.

Овај документ је примјенљив у свакој организацији, без обзира на њену врсту и величину (нпр. комерцијална предузећа, владине или друге јавне агенције и непрофитне организације), које намјеравају да успоставе, примјењују, одржавају и побољшавају систем управљања безбједношћу. Он пружа холистички и заједнички приступ и није специфичан за индустрију или сектор.

Овај документ може да се користи током цијелог живота организације и може да се примијени на било коју активност, интерну или екстерну, на свим нивоима.

Управљање безбједношћу је повезано с многим аспектима управљања пословањем. Оно обухвата све активности које  организација контролише или на њих утиче, укључујући, али се не ограничавајући на оне које утичу на ланац снабдијевања. Треба да се разматрају све активности, функције и функционисање активности које утичу на управљање  безбједношћу организације, укључујући (али се не ограничавајући на) њен ланац снабдијевања.

Када је ријеч о ланцу снабдијевања, мора да се узме у обзир да су ланци снабдијевања динамични по природи. Зато неке организације које управљају бројним ланцима снабдијевања могу да траже од својих испоручилаца да испуњавају стандарде у вези с безбједношћу који се на њих односе, као услов за укључивање у тај ланац снабдијевања ради испуњавања захтјева за управљањем  безбједношћу.