Течни нафтни гас за моторна возила

Објављено је ново шесто  издање босанскохерцеговачког стандарда BAS EN 589+A1:2023, Горива за моторна возила – LPG – Захтјеви и методе испитивања, који је преузет методом превода европског стандарда EN 589:2018+A1:2022, Automotive fuels - LPG - Requirements and test methods, у двојезичној верзији на српском и енглеском језику.

Овај стандард специфицира захтјеве и методе испитивања  течног нафтног гаса (LPG) за моторна возила који се испоручује на тржиште. LPG је дефинисан као течни нафтни гас под ниским притиском који се састоји од једног или више лаких угљоводоника, који је означен као UN 1011, 1075, 1965, 1969 или 1978 и који се састоји углавном од пропана, пропена, бутана, изомера бутана, бутена с траговима других угљоводоничких гасова.

LPG је лако испарљива угљоводонична течност која се уобичајено складишти под притиском. Уколико се ослободи притиска, ствара се велика запремина гаса који образује запаљиве смјеше с ваздухом у опсегу запреминског удјела од приближно 2% (V/V) до 10% (V/V). Овај  стандард обухвата узимање узорака, руковање и испитивање LPG-a. Сви поступци треба да се изводе даље од извора варнице, као што су отворени пламен, незаштићена електрична опрема и електростатичке опасности.

LPG је тежи од ваздуха и акумулира се у шупљинама. Постоји  опасност од гушења када се удахну високе концентрације LPG-a.

Главне техничке измјене у односу на претходно издање су:

 -  ажурирање ревидираних стандарда за методе испитивања;

 - прилагођавање формата извјештавања о напону паре, формату који захтијевају методе испитивања EN ISO 8973 и Анекс  C;

 -   уклањање повећања садржаја пропана до 1. маја 2022. године.