Одржане генералне скупштине CEN-а и CENELEC-а
У Аја Напи су 18. и 19. јуна 2026. године одржане генералне скупштине Европског комитета за стандардизацију (CEN) и Европског комитета за стандардизацију у области електротехнике (CENELEC). Домаћин је била Кипарска организација за стандардизацију (CYS). Као представници Института за стандардизацију Босне и Херцеговине, у раду генералних скупштина учествовали су Александар Тодоровић, директор Института, и Тихомир Анђелић, шеф Одјељења за општу стандардизацију.
Првог дана одржана је информативна сесија с придруженим чланицама CEN-а и CENELEC-а, на којој су презентована тренутна стања сваке од придружених чланица. Представници Института су активно учествовали у раду ове сесије.
Првог дана такође је одржана 18. заједничка скупштина CEN-а и CENELEC-а на којој су, између осталог, разматрани дугорочна визија CEN-а и CENELEC-а, дигитална трансформација европског система стандардизације, развој услуга усмјерених на кориснике, иновације пословних модела, одрживо финансирање дигиталних рјешења, као и процес ревизије Уредбе (ЕУ) бр. 1025/2012 о европској стандардизацији – извјештај за 2025. годину.
Такође су одржане двије панел-дискусије, и то: „О будућности европске стандардизације у контексту конкурентности, иновација и отпорности” те „О стандардима за сигурну дигиталну Европу: Кипарски допринос”. Током овог засједања одобрени су кључни документи стратешке иницијативе, и то: Дугорочна визија (Long Term Vision) и Кипарска декларација (Cyprus Commitment), који усмјеравају даљи развој европске стандардизације.
Другог дана одржане су 62. генерална скупштина CEN-а и 68. генерална скупштина CENELEC-а. На генералној скупштини CEN-а изабран је нови потпредсједник CEN-а за финансије за период 2027–2028. године, те су изабрани нови чланови Управног одбора CEN-а за период 2027–2028. године. На генералној скупштини CENELEC-а изабрани су нови предсједник CENELEC-а за период 2028–2030. године, нови потпредсједник за техничка питања за период 2027–2028. године, те нови чланови Управног одбора CENELEC-а за период 2027–2028. године. На засједањима CEN-а и CENELEC-а чланице су једногласно одобриле да Институт за стандардизацију Молдавије (ISM) постане нова пуноправна чланица CEN-а, односно CENELEC-а, од 1. јануара 2027. године.
Подржавањем модерног, инклузивног и одрживог европског система стандардизације може се флексибилно одговорити на потребе тржишта, индустрије и јавне управе. Истовремено, наглашава се потреба очувања темељних принципа европске стандардизације, посебно консензуса, транспарентности, националног делегирања и вјеродостојности техничких докумената.
Током одржаних сесија размијењена су искуства с представницима националних тијела за стандардизацију других европских земаља у циљу унапређења процеса стандардизације у Босни и Херцеговини.
