Sačuvajmo naše vatrogasce

Prenosimo vam u cijelosti vijest Međunarodne organizacije za standardizaciju (The International Organization for Standardization – ISO).

Autor: Kath Lockett.

Vatrogasci su ti koji će učiniti sve da zaštite zajednicu kojoj služe, ali je neophodno da preduzmu i neophodne korake kako bi osigurali vlastitu sigurnost.

„Vatrogasci su heroji. Ovu tvrdnju redovno čujemo iz usta djece i mladih ljudi koji traže karijeru koja se isplati, ali i u medijima. Vjerovatno je to nešto što ste sami rekli ili pomislili u nekom trenutku. Ovi hrabri muškarci i žene svakodnevno rizikuju svoje živote da bi zaštitili svoju zajednicu. Ipak, iznenađujuće, glavni izvor opasnosti u ovoj profesiji ne proizlazi iz samog požara, već iz zaštitne odjeće koju vatrogasci svakodnevno koriste. Prema Mreži za podršku vatrogascima protiv raka, oni su zaista mnogo skloniji raku zbog izloženosti kancerogenim materijama.

Vatrogasci dolaze u kontakt s hemikalijama respiratornim putem, preko kože, ili gutanjem. A ako njihova lična zaštitna oprema (Personal Protective Equipment ‒PPE) nije adekvatno očišćena nakon svake intervencije, štetni toksini na toj opremi mogu kontaminirati vozila, kao i vatrogasnu stanicu, a na kraju i same ljude koji je nose. David Matthews, direktor kompanije Fire and Industrial PPE Limited, kaže da su kancerogene hemikalije koje se vezuju za ličnu zaštitnu opremu vatrogasaca sve više prepoznate kao najveća prijetnja po zdravlje i sigurnost vatrogasaca. „Dim i čestice koje se oslobađaju tokom požara povećavaju rizik od nastanka raka kod ovih radnika i sve smo svjesniji toga“, objašnjava on. 

„Kada vatrogasci donesu svoju opremu kući, ove čestice se mogu proširiti na njihov automobil, javni prijevoz, njihov dom, partnere i djecu. Nekada je za vatrogasca umrljana zaštitna oprema bila 'dokaz hrabrosti', i rijetko je, ako i uopće, bila adekvatno čišćena. On se sjeća da su tokom godina njegove vatrogasne službe uniforme prale crijevom u stanici i kačile ih na kuke da se suše, ali mu je laknulo kada je otkrio da se pravilno čišćenje lične zaštitne opreme sada shvata prilično ozbiljno.

Praćenjem strogih smjernica za dekontaminaciju opreme za hitne slučajeve možemo značajno smanjiti stepen izloženosti vatrogasaca u obavljanju njihovih dužnosti. Novi standard ISO 23616 daje smjernice za pravilan izbor, njegu i održavanje zaštitne odjeće za vatrogasce, koji uključuje čišćenje, efikasno uklanjanje zagađivača i popravku njihove lične zaštitne opreme (LZO).

Vatrogasci su mnogo skloniji tome da dobiju rak zbog izloženosti kancerogenim materijama.

 

COVID pozitivni

Paradoksalno je da je pandemija COVID-19 podigla svijest o važnosti LZO u mnogim okruženjima. Gospodin Matthews se slaže: „Prije COVID-a niko nije znao šta akronim LZO znači, a čak su i vatrogasci morali biti bolje informirani o specifičnostima čišćenja ove odjeće. Akcenat je na ličnoj odgovornosti; morate izbjegavati povratak u stanicu u prljavoj zaštitnoj opremi i presvući se na mjestu intervencije, odjeću staviti u posebno predviđene zaštitne kese i ovu opremu oprati i propisno održavati, dalje od lokacije”.

LZO ne obuhvata samo zaštitu za glavu, štitnike za lice, rukavice i čizme, već i odjeću koju nose vatrogasci. Lako je zamisliti vatrogasca kako nosi svoju odjeću kući i pere je u veš-mašini s običnim deterdžentom. Međutim, različiti tipovi mašina za pranje veša, različite temperature vode, ciklusi čišćenja i deterdženti dostupni na tržištu mogu u velikoj mjeri utjecati na trajnost i sigurnost lične zaštitne opreme i kontaminirati drugu vrstu odjeće koja se pere u isto vrijeme.

Ne radite ovo kod kuće

Ovaj novi ISO standard obuhvata i popravku LZO. Ono što može izgledati kao jednostavna popravka, kao što je ponovno šivenje djelomično nezašivene reflektirajuće trake na vašoj zaštitnoj opremi kod kuće, može ozbiljno ugroziti sigurnost vaše odjeće. Ne samo da bi šav mogao probušiti tkaninu, što će je učiniti opasnom, već bi i konac koji se koristi mogao biti zapaljiv. Ukratko, nijedna LZO ne bi trebalo da se nosi kući, već da je održavaju profesionalci u stanici. „Vraćajući se u vatrogasnu stanicu nakon požara, pitanje čišćenja se često zanemaruje i ne rješava kako treba. Čak i serviseri i čistači trebaju proći obuku i certifikaciju kako bi se osiguralo da je sva LZO očišćena prema standardu“, kaže Matthews.

Russell Shephard, predsjednik ekspertske grupe odgovorne za razvoj standarda, objašnjava da LZO obuhvata svu opremu koju vatrogasci koriste od glave do pete. „Svaki dio opreme ima važnu i različitu ulogu i svima je neophodno odgovarajuće čišćenje i održavanje”. Australijska studija iz 2020. godine pokazala je da su kancerogeni zagađivači nađeni na kancelarijskim stolicama i tepisima u vatrogasnim stanicama, a uzorci zraka, prašine i površine otkrili su da su vatrogasci bili znatno više izloženi kancerogenim metalima nego što su to bili kancelarijski radnici. Konkretno, utvrđeno je da je koncentracija hemikalije otporne na plamen, kao što je PBDE-99, 70 puta veća kod vatrogasaca nego kod kancelarijskih radnika. Druge studije pokazuju da su se vatrogasci razboljeli nakon upotrebe LZO koja nije bila pravilno očišćena ili održavana.

Kada je u pitanju održavanje lične zaštitne opreme, dodatni izazov predstavljaju vatrogasci volonteri. U Njemačkoj volonteri čine najveći dio vatrogasne brigade, tačnije više od milion od ukupno 1,25 miliona vatrogasaca. Australija se također oslanja na volontere u sličnoj mjeri. Standard ISO 23616 pruža okvir za edukaciju i obuku ovih volontera, kao i osoblja koje njima upravlja, kako bi se osiguralo da je njihova LZO uvijek čista, sigurna i pravilno održavana. Iako je i dalje odgovornost svakog vatrogasca da provodi redovnu inspekciju svoje LZO, zahvaljujući ovom standardu, uskoro će postojati pouzdan sistem koji uključuje obuku kako bi se omogućilo da se ovo može efikasno postići, kako za profesionalne tako i za vatrogasce volontere.

Kada je u pitanju održavanje LZO, dodatni izazov predstavljaju vatrogasci volonteri.

Koristi od rizika povezanih s troškovima

U razvoju standarda ISO 23616 također je uzeta u obzir finansijska realnost vatrogasne službe. Iako angažovanje nezavisnog pružaoca usluga može biti izuzetno skupo, posebno za male vatrogasne stanice ili službe koje zahtijevaju često čišćenje odjeće zbog broja poziva za gašenje požara, neophodno je da svaki vatrogasac započne svaku misiju s čistom i sigurnom LZO.

Analiza odnosa troškova i rizika je odigrala odlučujuću ulogu u razvoju ovog standarda. Bez obzira na to da li se uslugom pranja odjeće upravlja interno ili izvana, posjedovanje odgovarajuće opreme i procesa pružit će nam dodatnu sigurnost. „Bio bih najsretniji kada bi vatrogasci mogli svakog dana da nose čistu opremu i da je mijenjaju kada dostigne određeni životni vijek koji je propisao proizvođač lične zaštitne opreme“, kaže Shephаrd. „Ovdje nije u pitanju 'samo LZO', već oprema koja će vam spasiti život”. Vatrogasne i hitne službe i proizvođači lične zaštitne opreme moraju imati jasna uputstva i smjernice o tome kako da upravljaju troškovima i rizike svedu na najmanju moguću mjeru.

Od glave do pete

Standard ISO 23616 također daje uputstva i preporuke za naprednije čišćenje, inspekciju i popravke opreme. „Mi se fokusiramo na kacige, respiratore i prsluke, ali ne i na čizme“, kaže Matthews. „Moguće ih je sigurno očistiti i ručno, ali postoje i mašine koje su specijalno dizajnirane za ovaj zadatak. Isto važi i za rukavice, koje je također teško pravilno očistiti. Mnoge posebno aktivne vatrogasne stanice već koriste ove mašine ili šalju svoju opremu kvalificiranim službama za čišćenje van vatrogasne stanice. Prateći jednostavne smjernice date u standardu ISO 23616, svi akteri u vatrogasnoj i hitnoj službi će smanjiti svoju izloženost kontaminiranoj ličnoj zaštitnoj opremi.”

Donedavno su samo velike gradske vatrogasne jedinice imale formalne programe čišćenja i održavanja, ali se s ovim novim standardom očekuje da će mnoge vatrogasne jedinice širom svijeta, posebno one koje se oslanjaju na vatrogasce volontere, početi koristiti savremene programe čišćenja i održavanja.

Kao bivši vatrogasac i predsjednik sindikata za zdravlje i sigurnost vatrogasaca u Velikoj Britaniji, gospodin Matthews vjeruje da je od suštinske važnosti da se riješe problemi u pogledu sigurnosti LZO i njenog održavanja. „Imamo zaista veliku podršku“, dodaje on. „Mnoge zemlje nemaju uspostavljen sistem za čišćenje lične zaštitne opreme, ali shvataju da je sigurnost njihovih vatrogasaca od najvećeg značaja. Standard ISO 23616 je najprikladniji i najefikasniji standard za uspostavljanje procesa i smjernica za izbjegavanje rizika, podizanje svijesti o rizicima i njihovu prevenciju. Moramo pobijediti u borbi protiv zagađivača da bismo spasili više života.“

Standard ISO 23616:2022 možete kupiti putem Instituta za standardizaciju Bosne i Hercegovine. Standard će biti usvojen u bosanskohercegovačku standardizaciju u prvom polugodištu 2023. godine.